Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/includes/menu.inc).

Co tak właściwie dzieje się z naszymi medykamentami zanim trafią do sprzedaży w aptece?

Aktualności

Złapało cię jesienne przeziębienie? Masz migrenę? Zatrułeś się? Na wszystkie mniej niebezpieczne dolegliwości możemy kupić leki w aptece. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co musi się z nimi stać, żeby się niej znaleźć?


tabletka
Author: Allan Ajifo
Source: http://www.flickr.com
Lek zanim trafi do sprzedaży przez lata jest sprawdzany w trakcie trwania tzw. badań klinicznych. Badania kliniczne to wielka lokata firm farmaceutycznych. Gdy już w laboratoriach zostanie stworzony lek, a następnie zbadany w badaniach przedklinicznych trzeba sprawdzić jego przydatność w kuracji danego przypadku w badaniach klinicznych. Etap ten ma 4 fazy. Faza nr 1 weryfikuje bezpieczeństwo lekarstwa. Uczestniczy niej kilkadziesiąt chętnych i całkowicie zdrowych osób. Pod kontrolą badaczy przyjmują one lek i są ciągle obserwowane. Badania odbywają się w specjalistycznych bazach badawczych. Faza druga to sprawdzenie działania wymyślonego leku na konkretnej próbie osób chorych. Obejmuje ona paręset chętnych z tym schorzeniem. Faza ta pozwala ustalić ostateczne stosowane dawki w kolejnych fazach oraz określa ich bezpieczeństwo. Stosuje się podwójną ślepą próbę, znaczy to, że ani lekarz, ani chory nie mają pojęcia, czy podany lek to faktycznie lekarstwo, czy może placebo. W ten sposób sprawdza się faktyczne działanie leku, a nie siłę perswazji. W kolejnej, trzeciej fazie biorą udział tysiące pacjentów – ochotników.

Trwa ona kilka lat, uściśla związek między byciem bezpiecznym a działaniem leku w czasie niedługiego i długiego przyjmowania. Pozytywne zakończenie tej fazy umożliwia zarejestrowanie lekarstwa i daje możliwość wprowadzenia go na rynek. Faza nr 4 odnosi się do terapeutyków, które zostały już zarejestrowanie i są obecne w sprzedaży. Określa, czy lek jest bezpieczny we wszystkich przypadkach zaleconych przez producenta. Część ta stanowi pomocniczą weryfikację wcześniejszych wyników. Do sprzedaży nie może wejść żadne lekarstwo, które nie ma pozytywnie zakończonych badań klinicznych. Niezależnie, czy jest to drogi medykamenty na przewlekłe schorzenie, czy zwykłe tanie pigułki na ból głowy. Badania przedkliniczne i trzy fazy badań klinicznych to podstawowy element, aby uzyskać rejestrację leku.