Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/gimforum.pl/includes/menu.inc).

Prawa pracowników a inicjatywy pracodawców. Jak skonsolidować te dwie grupy, co możemy uzyskać z porozumienia jednych, jak i drugich?

Aktualności

Pomiędzy przedsiębiorcami a pracownikami od wieków iskrzył konflikt interesów, każda ze stron chciałaby przepchnąć swoje racje. Pracodawcy będący też w roli zatrudniających są ukierunkowani na zarobek, a także spadek kosztów pracy. Zatrudnieni z kolei narzekają na niekorzystne warunki pracy i zapłaty.

pracownicy
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
W XIX w. zaczęły powstawać grupy zatrudnionych, zwane związkami zawodowymi. Zatrudnieni organizują się według sektorów i gałęzi przykładowo górnicy, kolejarze czy nauczyciele. Zatem związki zawodowe są dobrowolnym organizowaniem się, który zmierza do ochrony istniejących interesów, z reguły są nimi poprawa warunków pracy, wzrost płac wraz ze wzrostem produktywności pracy. Upragnione postulaty mogą spróbować przeforsować za pomocą siły lub porozumienia. Związki zawodowe rozwinęły się w wielu państwach rozwiniętych i rozwijających się, ale mają różne struktury organizacyjne, zasięg i sposób działania. Każdy kto włączy się do związków nie może z tego tytułu ponosić ujemnych konsekwencji.

W naszym kraju związek zawodowy zwołuje co najmniej 10 uprawnionych osób, tworzą statut, powołują komitet założycielski, a następnie wysuwają wniosek o zarejestrowanie do Krajowego Rejestru Sądowego. Często związki zawodowe inicjują nowe prawo pracy i pragną praw socjalnych zawartych w umowach zbiorowych, dzięki nim łatwiejsze jest wynegocjowanie z pracodawcą o warunki pracy i wynagrodzenie. Należy także wziąć pod uwagę gospodarkę narodową, która w pewnych sytuacjach może być stratna.

w czasie szkolenia
Author: ITU Pictures
Source: http://www.flickr.com
zawodowe zrzeszenia mogą bardziej powodować wzrostpłac, czy także zatrzymywać inwestycje powiązane z rozwojem techniki, które sprawiłoby zwolnienia z pracy. Mogą być także wykorzystywane w celach politycznych, ogniskują się z reguły wyłącznie na interesach należących do nich członków, czy też z zapałem tworzą protesty. Najciekawsza jest strategia konsensusu, bo jest otwarta na różne rozwiązania nieco bardziej korzystne dla wszystkich stron. Często zatrudniony, jak i zatrudniający nie ma pojęcia, co mu wolno a czego nie, wobec czego biorą się z takiej sytuacji nieporozumienia. Istotna jest więc edukacja i takie coś jak szkolenie prawo pracy lub szkolenia dla nauczycieli (SOYER - aktualny kalendarz szkoleń).